Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Steel Wall Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Steel Wall Cabinets are to be hung on a wall typically above a run of base cabinets.
| Includes | Two adjustable shelves |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.8 cm |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| Product Type | Wall-mounted Cabinet |
| Depth (Metric) | 34.6 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 30.625 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Corner/Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 34.25 in. |
| Width (English) | 34.25 in. |
| Product Type | Corner/Sink Cabinet |
| Depth (Metric) | 86.9 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 86.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Wood Tall Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Tall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.5 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Cabinet Type | Tall |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Includes | 3-Point cabinet latching system with lock |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Floor Cabinet |
| Depth (Metric) | 57.2 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Door Type | Solid Door |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Drawers and Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Drawers and Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 91.4 cm |
|---|---|
| Warranty | None |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Base Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Base Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Steel Apron Frame with Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Steel Apron Frame with drawer is designed create knee space area between two cabinets.
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - 3/4 in. Thick Phenolic Resin Top, Square Cut Edge, with Casters
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 32.07 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Includes | Removable Back |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - 1 in. Thick Stainless Steel Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 27.94 in. |
Fisherbrand™ Suspended Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Suspended Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 59.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Suspended |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 23.375 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, 2 Framed Glass Doors
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 in. |